نقش ویتامین A در تغذیه طیور

نقش اساسی و بسیار ارزنده ویتامینها در فرایند فیزیولوژیکی و متابولیسم اندام طیور و دام برکسی پوشیده نیست لذا با صنعتی شدن مرغداریها و نگهداری انبوه و تراکم زیادی مرغ در یک لانه ٬سبب شده است که در رشته مرغداری توجه خاصی به مسائل مربوط به تغذیه مبذول شود. دراین بین نقش ویتامین A در بازار به صورت استات پالمینات و الکالت در تغذیه طیور مورد استفاده قرار می­گیرد ولی نوع استات آن در طیور ترجیح دارد.

واحد بین المللی(IU) ویتامین A نوع استات ریتنول برابر 344/0 میکروگرم ویتامین A است که برابر یک واحد    U.S.P  است.

عمل ویتامین A:

 ویتامین A اشتهای طیور را زیاد کرده و هضم غذا را آسانتر می کند روی همین اصل یکی از عوامل رشد محسوب میشود، لذا جوجه ها احتیاج زیادی به آن دارند. این ویتامین در ایجاد بال و پر نیز نقش مهمی ایفا می نماید. ثابت شده است که اگر از تخم مرغهایی که مبتلا به کمبود ویتامین A هستند جوجه کشی به عمل آید قدرت تفریخ و جوجه درآوری پائین می آید و اغلب جوجه ها در تخم تلف می شوند و چنانچه مقدار ویتامین A در غذای مرغ کم باشد جوجه های به دست آمده در هفته اول زندگی تلف میشوند ولی مرغهایی که به اندازه کافی ویتامینA در غذای خود دریافت می دارند جوجه های آنها به راحتی قادر به زندگی می باشند. چنانچه غذای جوجه ها از نظر این ویتامین کمبود داشته باشد علائم کمبود در سنین اولیه بروز خواهد کرد.

 علائم کمبود ویتامینA:

علائم کمبود ویتامین A ،در جوجه ها عموماً عبارتند از: توقف رشد، ضعف و لاغری، افتادن بال، لنگش، از بین رفتن و کم شدن پیگمان های زرد پا و منقار، تورم و پیدایش ترشحاتی در چشم و اطراف آن و ریزش ماده لزج از بینی. البته در تمام جوجه ها همه این علائم و حالات دیده نمی شود زیرا جوجه های مبتلا، عموماً در همان مرحله اولیه کمبود، تلف می گردند. کمبود ویتامین A در جیره غذای مرغ مادر ممکن است باعث شود که جنین در هفته اول جوجه کشی تلف شود یا پس از تفریخ مدتی زنده بماند اما ضعیف باشد و یا اینکه مدت کوتاهی پس از تولد تلف شود. اما کمبود ویتامین A در طیور بالغ خیلی به کندی ظاهر میشود. در طیوری که قبلاً با مقدار کافی ویتامین A تغذیه شده ولی بعداً دچار کمبود یا قطع ویتامین در غذای خود شده اند، علائم کمبود معمولاٌ بعد از 2 تا 5 ماه ظاهر می گردد. ممکن است تعداد خیلی کمی از طیور در همان وهله اول علائم کمبود را نشان دهند ولی عموماً طیور به علت استفاده بدن از ذخایر کبدی و غیره می توانند کمبود یا قطع ویتامین را در تغذیه تا مدتها بدون علائم ظاهری تحمل نمایند. اولین علامت کمبود پائین افتادن میزان تولید تخم مرغ است سایر علائم که به فاصله چند روز ظاهر می شوند عبارتند از: ضعف و پژمردگی مرغها، ژولیده شدن پرها و مخاطات ابتدایی لوله تنفسی دچار التهاب گردیده آثاری شبیه به کوریزا یا C.R.D  در مرغها ایجاد می شود. تنفس مشکل و مایع لزجی از بینی ریزش پیدا می کند. سینوس متورم و درنتیجه صورت برجسته به نظر می رسد. در داخل دهان نیز دانه های سفیدرنگ چرکی به وجود می آید که به آسانی کنده می شود. گاهی این دانه ها در حنجره و در داخل نای دیده می شود این دانه ها را که در قسمت ابتدایی دستگاه گوارشی به وجود می آید نباید با دانه های دیفتری و یا الرنگوتراکئیت اشتباه گرفت، چون دانه های سفید ناشی از کمبود ویتامین A به آسانی و بدون خونریزی برداشته می شود.

اثر ویتامین A در پیشگیری بسیاری از بیماریهای طیور مانند CRD ،نیوکاسل، وبای مرغان و تیفوئید مرغان و همچنین آلودگیهای انگلی مثل کوکسیدیوز و کرمهای رودهای به ویژه آسکاریس به ثبوت رسیده است. ویتامین A  در پیشگیری از استرس ناشی از گرما در مرغان تخمگذار تأثیر قابل توجهی دارد.

 درمان و پیشگیری کمبود ویتامین A:

 تجویز ویتامین A در آب و غذا به میزان 5-3  بار بیشتر از حد توصیه شده در مواقع معمولی، به خوبی جواب  می­دهد و آثار و جراحات کمبود ویتامین در عرض چند روز مرتفع می گردد.

 برای پیشگیری و کنترل کمبود ویتامین A باید به نکات زیر توجه داشت:

1- استفاده از ویتامین A با ثبات در جیره غذایی طیور.

2- افزایش آنتی اکسیدان مناسب به جیره غذایی و با مکمل حاوی ویتامین.

3-  کنترل مرتب غذا از نظر میزان ویتامین.

4- ذخیره صحیح و دقیق مواد اولیه، مکمل و جیره ساخته شده تا قبل از مصرف و استفاده از غذا به صورت تازه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا